Hasta Yatağı Çeşitleri

Birçok insanın normal bir yataktan daha fazlasını gerektiren özel ihtiyaçları vardır. İşte o zaman onlara bir hastane yatağı verilmelidir. İnsanlar genellikle hasta, yaşlı veya engelli aile üyeleri için evde kullanım için hastane yatakları satın alırlar. Bir tıbbi tesiste bulunan yatakların tüm özelliklerine sahip oldukları için hastane yatakları olarak adlandırılırlar. Hastane yatakları, geleneksel bir yataktan daha fazlasına ihtiyaç duyanlar için aynı konforu evlerinde de sağlar.

Artan sayıda engelli veya yaşlı insanın evde yaşaması ve aile üyeleri tarafından bakılması nedeniyle hastane yataklarının kullanımı artmaktadır. Bu, profesyonel bir bakıcı veya tesisin maliyetinden kaçınmak için yapılır. Yaralı insanlar, özellikle kalça veya bacak kırığı vakalarında bazen hastane yataklarına ihtiyaç duyarlar. Hastane yatakları normal bir yataktan daha pahalıdır, birçok insanın yatak satın almak yerine kiralamayı seçmesinin nedeni budur. Ancak artık yatağa ihtiyacınız kalmadığında, tekrar satabilir veya ihtiyacı olan birine bağışlayabilirsiniz. Kısa bir süreliğine ihtiyacı olanlar için kiralık hastane yatakları en iyisidir. Uzun vadeli bir gereksiniminiz varsa, bir yatak satın almak daha uygun maliyetlidir.

Bir hastane yatağı satın almayı planlıyorsanız, bu yazımızda doğru olanı seçmenize yardımcı oluyoruz.

Hasta Yatağı Modelleri

Tüm hasta yataklarının ortak özelliği ayarlanabilir olmasıdır. Buna dayanarak, bir dizi hasta yatağı tipi mevcuttur. Her birinin kendi ayar seçenekleri ve farklı özellikleri ve fiyat noktaları vardır. Burada bugün mevcut olan en popüler hasta yatağı türlerini tartışıyoruz.

Tam Elektrikli Hasta Yatağı

Bu tip hasta yatağı tamamen elektronik olarak çalışır ve genellikle bir uzaktan kumanda ile birlikte gelir. Uzaktan kumanda yardımı ile yatağın tamamının veya farklı bölümlerinin yüksekliği ayarlanabilmektedir. Çoğu yatakta, uzaktan kumandanın çalışmaması durumunda yatağın boyutunda düğmeler bulunur. Uzaktan kumanda ile hasta yatağını kendisi ayarlayabilir. Hasta bakıcıların hastanın uzaktan kumandayı kullanarak yatağı hareket ettirmesini istememesi durumunda kumanda durdurulabilir ve sadece yatağın yanında bulunan butonlar kullanılabilir. Düğmelere yalnızca yatağın dışındaki biri erişebilir. Tamamen elektrikli bir hasta yatağını çalıştırmak çok kolay ve zahmetsizdir ve herkes tarafından yapılabilir. Bu yatakları hareket ettirmek için herhangi bir çaba gerektirmediğinden, fiyatları daha yüksektir ve en pahalı hastane yataklarından bazılarıdır.

Yarı Elektrikli Hasta Yatağı

Birçok kişi, uzaktan kumanda veya düğmelerin yanı sıra yatağı çalıştırmak için manuel bir seçeneğe sahip olmayı tercih eder. Bu durumda yarı elektrikli hasta yatağı çok işe yarar. Çoğunlukla tamamen elektrikli versiyonlar gibi çalışırlar, ancak ek olarak yatağın yüksekliğini ayarlamak için bir el krankına sahiptirler. Hem elektrikli hem de manuel seçeneklerin bir arada bulunması bir artıdır ve elektronik seçeneğin herhangi bir nedenle çalışmaması durumunda yardımcı olur. Ancak, manuel seçenekler daha fazla çaba gerektirir ve bu biraz daha düşük fiyat etiketini açıklar. Ancak elektronik özelliklere de sahip oldukları için en ucuzu değiller.

Manuel hasta yatağı

Bu tip hasta yataklarında adından da anlaşılacağı gibi herhangi bir elektronik özellik bulunmamakta ve manuel olarak ayarlanması gerekmektedir. Günümüzde mevcut en ucuz hasta yatakları olmalarına rağmen, aynı zamanda çok fazla çaba gerektirirler ve fiziksel gücü olmayan biri tarafından Kontrol edilemezler.

Alçak Hasta Yatağı

Bu tip hasta yatakları, yataktan düşme riski olan veya hareket sorunu olan ve yatağa daha rahat girip çıkmak isteyen hastalar için idealdir. Tamamen ayarlanabilir, ancak toplam yükseklikleri diğer hasta yataklarından çok daha düşüktür. Genellikle zeminin bir ayağı içinde olacak şekilde tasarlanmıştır. Yükseklik sadece çok daha küçük bir aralıkta ayarlanabilir. Manuel alçak hastane yatakları yoktur ve neredeyse her zaman tamamen elektriklidir.

Bariatrik Hasta Yatağı

Yatağın adına göre, ağır hastaları desteklemek için inşa edilmişlerdir. Ayrıca tamamen elektriklidirler ve yatağı ayarlamak için herhangi bir manuel çaba gerektirmezler. Bu yatakların ağırlık kapasitesi diğer hastane yataklarına göre çok daha fazladır ve ayrıca daha geniş bir yatak alanına sahiptir. Daha büyük, daha ağır ve daha sağlam oldukları için, bariatrik hasta yatakları diğer seçeneklerden daha pahalıdır ve genellikle normal bir hasta yatağı hastanın ağırlığını kaldıramadığında son çaredir.

Trendelenburg Hasta Yatağı

Bu yataklar, sundukları ayar seçenekleri nedeniyle son yıllarda popüler hale geldi. Hasta ister felçli olsun ister hareket sorunları olsun, ister yaralanmış olsun, isterse terapide olsun, Trendelenburg yatağı en fazla ayarlama seçeneği sunar. Sadece yatağın yüksekliğini ve ayakucunu ayarlamanın yanı sıra, yatağın farklı bölümleri ayrı ayrı maksimum seviyeye ayarlanabilir. Örneğin, bir yatar sandalyeye benzemek için ayak en yüksek seviyeye eğilebilir ve ayrıca baş ayaklardan daha aşağıda olacak şekilde sıfır yerçekimi özelliklerine izin verilebilir. Hastalar bu yatakları kullandığında özel yastıklara ihtiyaç duyulmaz. Bununla birlikte, yatak ayrıca daha fazla alana ihtiyaç duyar ve daha büyük bir odaya konması gerekir. Trendelenburg yatakları, hasta yatakları arasında maksimum işlevsellik, ayarlanabilirlik ve tam elektrikli özelliklere sahip olup, aynı zamanda en pahalı hasta yatağı olmalarının nedenidir.

Yorum yapın

Open chat
 
Ara